Steatomastia - co to takiego?

Duże piersi od wieków stanowią jeden z atrybutów kobiecości. Problem pojawia się w momencie, kiedy do ich nadmiernego rozrostu dochodzi u mężczyzn. U niemowląt i nastolatków stan ten jest zwykle przemijający, jednak u dorosłych jest on zawsze związany z procesem patologicznym, który może świadczyć o toczącej się w organizmie chorobie lub towarzyszyć nadwadze czy otyłości.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Z nadwagą i otyłością boryka się ogromna część populacji. W ostatnich latach statystyki są alarmujące, a otyłość w krajach rozwiniętych nazywa się wręcz epidemią. Do oceny masy ciała używa się zwykle wskaźnika BMI (Body Mass Index), który wylicza się za pomocą równania masa ciała/wzrost (w metrach)2. Prawidłowo wynosi on 18,5-25 kg/m2. Gdy wskazuje on wartość powyżej 25, wówczas mówimy o nadwadze, a gdy sięga więcej niż 30 lub 40 rozpoznajemy odpowiednio otyłość lub otyłość olbrzymią. Nadmiar tkanki tłuszczowej wiąże się z dużymi konsekwencjami dla ludzkiego organizmu. Sprzyja on powstawaniu nie tylko chorób układu krążenia, ale także cukrzycy czy obturacyjnego bezdechu sennego. Co więcej, to właśnie otyłość jest przyczyną steatomastii.

Steatomastia - zjawisko towarzyszące otyłości

Mianem ginekomastii tłuszczowej, zwanej też lipomastią i steatomastią, określa się nadmiar tkanki tłuszczowej występujący w obrębie okolicy sutkowej u mężczyzn. Lipomastia jest ściśle związana z otyłością. W odróżnieniu od ginekomastii gruczołowej, sama steatomastia nie niesie za sobą żadnych komplikacji zdrowotnych. Stanowi ona jednak problem natury estetycznej,  często prowadząc do obniżenia samooceny, a w skrajnych przypadkach unikania innych osób czy depresji.

Warto pamiętać: Ważnym elementem w diagnostyce steatomastii jest odróżnienie jej od ginekomastii, ponieważ patomechanizm jej powstawania jest inny.

Ginekomastia gruczołowa pojawia się wskutek zaburzeń hormonalnych, w wyniku których zazwyczaj dochodzi do nadprodukcji estrogenu, czyli żeńskiego hormonu płciowego. Odpowiada on między innymi za rozwój tkanki gruczołowej sutka. W sytuacji jego nadmiaru u mężczyzn pojawia się powiększenie piersi (zazwyczaj obustronne), co nazywamy ginekomastią. Zjawisko to występuje fizjologicznie u dużego odsetka noworodków płci męskiej oraz u blisko 50% dojrzewających chłopców i wówczas ma tendencje do samoistnego zanikania. Niestety u dorosłych mężczyzn ginekomastia jest zawsze zjawiskiem patologicznym i wymagającym odpowiedniego leczenia.

Leczenie steatomastii

Podobnie jak w przypadku lipomastii, częstą przyczyną wzrostu stężenia estrogenów u mężczyzy jest otyłość. Związane jest to z występującym w tkance tłuszczowej enzymem aromatazą, który przekształca męski testosteron w estrogeny. W diagnostyce ginekomastii gruczołowej i tłuszczowej zastosowanie znajduje badanie USG, dzięki któremu możemy określić z rozrostem jakiej tkanki mamy do czynienia, a co za tym idzie - rozpoznać odpowiednio ginekomastię lub steatomastię. W rozpoznaniu różnicowym należy wziąć również pod uwagę nowotwór sutka, który jednak zwykle występuje jednostronnie i tworzy twardy guzek.

Leczenie ginekomastii tłuszczowej opiera się przede wszystkim na redukcji masy ciała. Odpowiednio dobrana dieta i aktywność fizyczna spowodują nie tylko utratę tkanki tłuszczowej, ale także poprawę stanu zdrowia. Zdarza się jednak, że przy szybkim spadku masy ciała lipomastia będzie występować również u szczupłej osoby. Z pomocą przychodzi wtedy zabieg liposukcji. Polega on na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolicy piersiowej. Procedury te są nierefundowane przez NFZ a ich ceny kształtują się w okolicach 3,5-7 tys. złotych.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie ginekomastii

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 12

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…