Osocze bogatopłytkowe (PRP) – nowoczesność w medycynie

Współczesna medycyna dąży do ograniczenia inwazyjności zabiegów, skrócenia czasu ich trwania i zminimalizowania dolegliwości bólowych pacjentów. Dlatego tak dużym powodzeniem cieszą się usługi medyczne polegające na nieinwazyjnych procedurach stymulujących naturalne zdolności organizmu do regeneracji. Jedną z najnowocześniejszych technik tego rodzaju leczenia jest terapia z użyciem osocza bogatopłytkowego (PRP).

Czas czytania
2 min.

Osocze bogatopłytkowe (Platelet Rich Plasma, PRP) to autologiczny koncentrat płytek krwi w niewielkiej ilości osocza – jego stężenie to 1 000 000 płytek na mm³. Jest bogatą w czynniki wzrostu substancją, którą otrzymuje się z krwi pacjenta. Poprzez wstrzyknięcie osocza w odpowiednio dobrane warstwy skóry uzyskuje się efekt przyspieszenia odnowy tkanek. Proces regeneracji ulega przyspieszeniu, a fibroblasty są pobudzane do produkcji nowego kolagenu.

Jako że wszystkie składniki preparatu uzyskuje się od pacjenta, w efekcie wyeliminowano ryzyko wystąpienia miejscowej reakcji immunologicznej. Współcześnie PRP wykorzystuje się w ortopedii, medycynie estetycznej i innych dziedzinach medycyny – również przy zabiegach weterynaryjnych.

Jak otrzymuje się PRP?

PRP jest koncentratem podstawowych białkowych czynników wzrostu, które są wydzielane przez płytki podczas procesu gojenia ran. Zawiera witronektynę, fibrynę i fibronektynę – trzy białka krwi, określane jako cząsteczki adhezyjne. W celu uzyskania PRP pobiera się krew żylną u pacjenta w pozycji siedzącej (niekiedy, w przypadku chorych szczególnie wrażliwych, pobieranie przeprowadza się w pozycji leżącej). Pacjent, który zgłasza się na zabieg z wykorzystaniem PRP, nie musi być na czczo. Najczęściej pobiera się od kilku do kilkudziesięciu mililitrów krwi, która następnie zostaje przeniesiona do separatora (pojemnika do otrzymywania osocza). Separator zostaje umieszczony w wirówce i poddany procesowi wirowania, co trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. Procedury sporządzania PRP mogą się nieco różnić w zależności od stosowanego zestawu do przygotowywania osocza bogatopłytkowego. Wśród kilku stosowanych w Polsce rodzajów zestawów można wymienić m.in. Meso Beauty 20 i 40.

Po zakończeniu procesu wirowania otrzymuje się trzy warstwy płynowe: pierwszy to erytrocyty, drugi to właściwy koncentrat bogatopłytkowy (PRP), zaś trzecim jest warstwa osocza. PRP jest odciągany do osobnej strzykawki – w tej postaci jest gotowy do iniekcji.

Działanie osocza bogatopłytkowego

Metoda polegająca na pobraniu, odseparowaniu i podaniu pacjentowi osocza bogatopłytkowego wykorzystuje najbogatsze naturalne źródło czynników wzrostu płytki krwi. Koncentrat płytek krwi może być wstrzyknięty w chorą tkankę pacjenta, stymulując procesy naprawcze. Rezultatem iniekcji w terapii schorzeń ortopedycznych jest silna stymulacja regeneracji uszkodzonych mięśni, ścięgien, więzadeł czy chrząstki. Z kolei w medycynie estetycznej zastrzyk z PRP intensywnie odmładza skórę, ujmując pacjentowi lat. Terapia daje długotrwałe efekty w  rewitalizacji skóry, a przy tym jest w pełni biokompatybilna z organizmem pacjenta.

Źródło: czynnikiwzrostu.pl, vetopedia.pl

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Osocze bogatopłytkowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…