Zastosowanie nici biowchłanialnych w medycynie estetycznej twarzy

Zabiegi z wykorzystaniem implantowanych podskórnie nici biodegradowalnych to coraz chętniej wybierana przez pacjentów metoda walki z objawami upływającego czasu. Ich działanie nie ogranicza się jednak tylko do mechanicznej korekty tkanek. Dzięki procesom neokolagenezy i pobudzeniu syntezy elastyny i kwasu hialuronowego, skóra poddana zabiegowi po rozpuszczeniu się nici nie opada i nie wraca do poprzedniego stanu.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Idea zastosowania biodegradowalnych nici w medycynie estetycznej nie jest nowa – pierwsze próby zabiegów odmładzających z ich użyciem podejmowano już w latach pięćdziesiątych XX wieku. Obecnie terapia biowchłanialnymi, ulegającymi samoistnemu rozpuszczeniu w określonym czasie nićmi liftingującymi zyskuje coraz większą popularność wśród klientów klinik medycyny estetycznej. 

Biowchłanialne nici znakomicie wypełniają lukę pomiędzy małoinwazyjnymi procedurami, np. z zastosowaniem kwasu hialuronowego czy botoksu, a poważnymi zabiegami chirurgii plastycznej, np. liftingiem chirurgicznym. Lata pracy lekarzy i dziesiątki badań klinicznych pozwoliły na opracowanie optymalnych technik ich implantacji, o minimalnej inwazyjności i maksymalnej skuteczności.

Nici biowchłanialne - wskazania i sposób działania

Na polskim rynku dostępnych jest kilka systemów nici biodegradowalnych, różniących się między sobą składem chemicznym oraz sposobem implantacji. Zależości od budowy podstawowy podział to: nici gładkie (m.in. PDO, Light Lift Spring, Aptos Wire) oraz nici z haczykami - ułatwiającymi zakotwiczenie w tkance (m.in. Silhouette, Happy Lift, Aptos Light Lift Thread, Needle, Excellence).

Za pomocą implantacji nici biowchłanialnych możliwe jest uzyskanie takich efektów jak:

  • lifting czoła (wygładzenie pionowych i poziomych zmarszczek na czole)
  • podniesienie zewnętrznych krawędzi brwi
  • poprawa wyglądu powiek, fałdu nosowo-wargowego i podbródkowego
  • uniesienie opadających i pomarszczonych policzków i obszaru pod dolną szczęką
  • poprawa owalu twarzy i żuchwy

Działanie nici biodegradowalnych nie ogranicza się do korekcji mechanicznej. Dzięki substancji aktywnej (np. kopolimer kwasu L-polimlekowego i kaprolakton w niciach Aptos) następuje stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu, pobudzenie procesu tworzenia nowych naczyń krwionośnych, a tym samym stymulacja skóry do odnowy.

"Dzięki procesom neokolagenezy i pobudzeniu syntezy elastyny i kwasu hialuronowego, skóra poddana zabiegowi po rozpuszczeniu się nici nie opada i nie wraca do poprzedniego stanu. Proces starzenia oczywiście zachodzi nadal, ale w zwolnionym tempie. Dla utrzymania pełnego efektu zalecane jest jednak powtarzanie zabiegu co około 2 lata" - mówi dr Adam Gumkowski z warszawskiej AG Klinik.

O wyborze rodzaju nici decyduje lekarz po wnikliwym wywiadzie, badaniu skóry i rozpoznaniu uwarunkowań anatomicznych pacjenta. Procedura ich wprowadzenia pod skórę przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym i zależnie od zakresu zabiegu oraz ilości użytych nici trwa od kilku minut do około godziny.

Wprowadzona podskórnie nić jest niewidoczna i niewyczuwalna w dotyku, jednak bezpośrednio po zabiegu może być widoczne zaczerwienie i obrzęk skóry lub bardzo rzadko pojawienie się krwiaków. Objawy te są przejściowe i nie trwają dłużej niż tydzień. Efekt terapii, zależnie od rodzaju zastosowanych nici, utrzymuje się nawet przez 2-3 lata.

Zabiegu z użyciem nici liftingujących nie powinno się stosować u osób z bardzo zniszczoną i wiotką skórą, ponieważ mogą wówczas powstać swoiste "falbanki" na jej powierzchni. W takim wypadku należy skórę odmłodzić laserem lub metodą radiofrekwencji (RF) i dopiero po jakimś czasie zaimplantować nici.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Zabiegi nićmi liftingującymi

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…